Zajímavosti v okolí

Navštivte zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ležící pouze 7 km od Výčap. Původně renesanční zámek vznikl na místě gotické vodní tvrze a byl později přestavěn v rozsáhlý barokní zámecký komplex s farním kostelem sv. Markéty. Je obklopen pravidelnou zahradou francouzského typu, která přechází v přírodně krajinářský park. 
 

V zámku je instalace dobových interiérů s hodnotným zařízením a sbírkami. Historická expozice připomíná hudební tradici spojenou s osobami hraběte Jana Adama Questenberka a kapelníka jeho zámecké kapely, Františka Václava Míči. Za Jana Adama z Questenberka panoval na zámku rušný kulturní život. V zámku byla velká knihovna, galerie, divadlo a zámecká kapela. Po smrti J. A. z Questenbrka však tyto kulturní aktivity ustaly. 
 

Návštěvníkům se nabízí možnost výběru ze dvou prohlídkových okruhů, které zpřístupňují celou část zámku původně obývanou šlechtou. Ze zámeckých interiérů na sebe upozorňují zejména reprezentační prostory: sál předků s alegorickou kresbou na klenbě od F. M. Francia, taneční sál s malbou od Jeana Baptisty a dochovaným souborem sedacího nábytku, čínský salonek s intarziemi. Štuková výzdoba pochází od G. Alfieriho a J. Canoniho. V přízemí zámku byly zřízeny římské lázně a salla terrena. 

Prohlídková trasa A 
I. poschodí - cca 45 minut, ve skupinách do 45 osob. Prohlídka zahrnuje Sál předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón, jídelnu, pracovnu hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla. 

Prohlídková trasa B 
Přízemí - cca 25 minut, ve skupinách do 25 osob. Prohlídka zahrnuje přijímací salón, jídelnu, denní dětský pokoj, pánský salón, dámský salónek a zámeckou portrétní obrazárnu. Místnosti jsou zařízeny jako hostinské pokoje šlechtického sídla. 

Každoročně se v historických prostorách zámku koná řada koncertů a kulturních akcí mezi něž patří mezinárodní hudební festival Petera Dvorského.